klášterní kostel sv. Augustina Valtice

Kliknutím mapku aktivujete
O místu:

Klášter Milosrdných bratří s kostelem sv. Augustina a bývalou řádovou nemocnicí, tvoří ucelený komplex. Milosrdní bratři přišli do Valtic v r. 1605, aby zde založili jednu z nejstarších evropských nemocnic.

Stavební historie konventu a kostela Milosrdných bratří vzájemně souvisí, a proto se také jeho historie proplétá. Jednotlivá historická data, která souvisí se stavbou konventu, ale i kostela, se v různých historických podkladech různí. Klášter má bohatou minulost. V roce 1747 zde byla otevřena medicínsko-chirurgická škola. Za napoleonských válek byl zřízen u špitálu vojenský lazaret, který se využíval i za 1. světové války. Po rozpadu Rakouska - Uherska ztratili Milosrdní bratři finanční zázemí. Proto byl klášter předán vídeňskému konventu, který čítal sedm bratrů a sedm sester, kteří zůstali až do druhé světové války, kdy byli odvlečeni gestapem do koncentračních táborů. Za 2. světové války byly prostory rozkradeny. V roce 1949 byla nemocnice zestátněna a v roce 1960 byl konvent rozpuštěn. Po roce 1989 nebyly konvent ani nemocnice řádu navráceny s výjimkou kostela svatého Augustina. Nemocnice nadále funguje se zaměřením na léčbu dlouhodobě nemocných.

Nejbližší události v místě (rozmezí od 5.5. do 15.5.2024)

Den Čas Druh intence
pátek
10.5.
17:30 Májová pobožnost

Májová pobožnost.

18:00 Mše svatá

Za + Žofii Procházkovou a manžela.

Místo uskutečnění

48.7432106N, 16.7585078E